Az Energiaügyi Minisztérium csoportja a levéltárban


November 22–23-án az Energiaügyi Minisztérium csoportja látogatott a főapátságba. A csapatépítés és szakmai programok mellett levéltárunkat is felkeresték, ahol néhány középkori dokumentumot tekintettek meg, majd a monostor energiafelhasználásának történetével ismerkedtek meg.

Uradalomtörténei konferencia Gödöllőn


2023. november 22-én rendezte meg a Magyar Uradalomtörténeti Társaság a 11. Országos Uradalomtörténeti Konferenciát Gödöllőn, a MATE Szent István Campusán. Négy év kényszerű szünet után találkoztak ismét a téma iránt érdeklődő kutatók, akik a Petőfi 200 jubileumi emlékévhez kapcsolódva az allodiális gazdálkodás reformkori sajátosságait helyezték előadásik középpontjába, de a vendégelőadók révén más érdekes témák is napirendre kerültek.

Grúz egyházi delegáció látogatása


November 21-én grúz egyházi delegáció látogatott Pannonhalmára, melynek vezetője Theodore Chuadze, Akhaltsikhe és Tao-Klarjeti metropolitája volt. Rajta kívül Gerasim Sharashenidze, Saba Zaza Gigiberia, Amiran Gvazava metropoliták és Gia Zviadadze protopresbiter érkezett a főapátságba. A vendégek megtekintették a monostort, a kincstárt, a bazilikát, ahol egy rövid orgonakoncertet is meghallgathattak, részt vettek a napközi imaórán és együtt ebédeltek a bencés közösséggel. A levéltárban Dénesi Tamás, a könyvtárban Ásványi Ilona kalauzolta őket.

A Görögkatolikus Múzeumban jártunk


Az Egyházi Muzeológusok Egyesülete, az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ és az Országos Egyházművészeti és Műemléki Tanács november 16-án Nyíregyházán, a Görögkatolikus Múzeumban tartotta szakmai napját. Az ország különböző pontjairól érkező szakemberek Szabó Irén igazgató vezetésével megtekintették a múzeum kiállításait és kötetlen eszmecsere során ismerhették meg a múzeum létrejöttét, gyűjteményeit, terveit. Terdik Szilveszter a Papnevelő Intézet kápolnájában, majd az újonnan kifestett Belvárosi Görögkatolikus Székesegyházban kalauzolta a kollégákat.

Bazilika 800 – Novák Katalin látogatása


A Pannonhalmi Főapátság Szent István korában épült templomát 1137 előtt egy tűzvész következtében fel kellett újítani. A II. Béla és Dávid apát idején történt restaurálást az 1210-es években újabb nagyszabású építkezés követte. Uros apát temploma éppen nyolcszáz éve, 1224-ben készült el és II. András jelenlétében szentelték fel.

Levéltári nap Győrben


A XXV. Győri és XI. Kisalföldi Levéltári Nap október 25-én a Brenner János Hittudományi Főiskola dísztermében került megrendezésre. A szakmai napon levéltárunk igazgatója Bencés testamentumok a 17–18. századból címmel tartott előadást. Regulájuk szerint a bencéseknek szerzetesi fogadalmuk előtt rendelkezniük kellett örökölt vagyonukról. Dénesi Tamás előadásában az 1661 és 1778 közötti időszakból fennmaradt testamentumok segítségével ismertette a rendbe lépők társadalmi hátterét, kapcsolatrendszerét, műveltségét, spiritualitását. A rendezvény programja itt tekinthető meg

Jezsuita - Pray - Kódex


A jezsuita rend feloszlatásának 250. és Pray György jezsuita történész születésének 300. évfordulója tiszteletére az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár, az Országos Széchényi Könyvtár, a Történettudományi Intézet és a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya közös szervezésében kétnapos konferenciát tartottak Budapesten.

Ferencesek a pannonhalmi levéltárban


Október 4-én, Assisi Szent Ferenc ünnepén a pasaréti ferences kolostor szerzetesei Pannonhalmára látogattak. A kirándulás keretében megtekintették a főapátságot, annak könyvtárát és levéltárát, kötetlen beszélgetésen vettek részt és együtt zsolozsmáztak a bencés közösséggel. Programjukat pincelátogatás zárta.

A konstantinápolyi pátriárka levéltárunkat is felkereste


I. Bartholomaiosz pátriárka a Pannonhalmi Főapátság meghívására szeptember 20-án hatnapos látogatásra hazánkba érkezett. Látogatásának középpontjában kifejezetten az ökumenikus és vallásközi párbeszéd, illetve a béke építése állt. Ő tartotta a „Keresd a békét, és járj utána!” mottóval Pannonhalmán, szeptember 22-én megrendezett nemzetközi ökumenikus konferencia főelőadását.

Nemesi emigráció-workshop, Budapest


A kora újkori magyar nemesi emigrációt vizsgáló kutatócsoport nemzetközi konferenciája szeptember 21-én lesz az ELTE BTK Múzeum körúti campusán. A kutatócsoport a Magyar Királyságból az Erdélyi Fejedelemségbe, Lengyelországba, Franciaországba irányuló migráció jellegzetességeit és okait kutatja, emellett a fejedelemségből elsősorban Bécsbe, lengyel, oszmán és román területek felé történő migrációs folyamatokat, ezek anyagi, társadalmi és politikai körülményeit vizsgálja.

Két kéziratos térkép restaurálása


A nyár folyamán az NKA támogatásával térképtárunk két kéziratos térképe újult meg. Az egyik 1799-ben készült, a felvidéki füssi erdőről, illetve a Duna két szigetéről, a Változó- és Merítő-szigetről. A másik térkép 1822-es, a bakonybéli apátság erdeit és legelőit ábrázolja. A restaurálást az Ars Alba Bt. végezte, Szentendrén.

Szent István monogramja a pannonhalmi kiváltságlevélen


Szent István monogramját, azaz a nevét és titulusát rejtő grafikus jelet minden iskolázott magyar ember ismeri. A monogramot látva az idősebb nemzedékek szeme előtt biztosan a Szörényi-Bródy-féle rockopera lemezborítója jelenik meg elsőnek. Azt azonban már biztosan kevesebben tudják, hogy a király monogramját a pannonhalmi kiváltságlevél őrizte meg számunkra. A legkorábbi magyarországi latin nyelvű oklevél ugyanis Szent István egyetlen, eredeti formában fennmaradt oklevele.

Régészek megtalálták a bakonybéli monostor középkori kerengőjét


Bakonybélben a nyár első felében folytatódott a tavaly megkezdett régészeti ásatás. A Nagy Szabolcs Balázs, az ELTE Régészettudományi Intézetének munkatársa által vezetett feltárás legfontosabb eredménye, hogy először sikerült egyértelműen azonosítani és értelmezni a középkori monostor helyét és maradványait. Az egykori kerengő a mai monostorépülettől délre került elő.

Két montecassinói ólompecsét restaurálása


Szent István a pannonhalmi kiváltságlevélben Szent Benedek itáliai apátságának, Montecassinónak szabadságát adományozta az első magyar monostornak. Ennek következtében az elmúlt ezer évben sokrétű kapcsolat alakult ki a két szerzetesközösség között, amelynek két fontos dokumentuma egy 1180-ban és egy 1212-ben kiállított oklevél. Az első, Péter cassinói apát okirata megörökítette Similis pannonhalmi apát egyik szerzetesének itáliai útját. Először Rómában járt, hogy ott III. Sándor pápa kiváltságlevelet állítson ki az itáliai és a magyar apátság jogközösségével kapcsolatban.

Vincze Máté látogatása Pannonhalmán


Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára július 27-én Pannonhalmára látogatott, ahol megtekintette könyvtárunk, levéltárunk és múzeumunk kincseit, reprezentatív tereit és raktárait. A látogatás alkalmat nyújtott arra is, hogy megbeszélést folytassunk gyűjteményeink terveiről és fejlesztési lehetőségeiről. A látogatásról helyettes államtitkár úr is beszámolt közösségi oldalán.

Egyházi gyűjtemények konferenciája Kecskeméten


A három nagy egyházi gyűjteményi egyesület minden évben nyár elején tartja háromnapos vándorgyűlését. Az Egyházi Könyvtárak Egyesülése (EKE), a Magyar Egyházi Levéltárosok Egyesülete (MELTE) és az Egyházi Muzeológusok Egyesülete (EME) idén együtt rendezte meg a konferenciát, Kecskeméten. Legutóbb 2009-ben Gyulafehérváron volt közös vándorgyűlés. A 150 résztvevőt megmozgató rendezvényt július 3. és 5. között a Kecskeméti Református Egyházközség Könyvtára és Levéltára látta vendégül.

A Tihanyi alapítólevél idén nyáron Tihanyban látható


A Tihanyi alapítólevél személyesen címmel nyílt időszaki kiállítás június 17-én a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeumban. A kiállításon megtekinthető az 1055-ben keletkezett alapítólevél, amely a magyar nyelv első emléke, hiszen a latin szövegben több tucat magyar szó olvasható. A dokumentum az oszmán hódítás következtében elmenekülő szerzetesekkel együtt az 1530-as években elhagyta Tihanyt és Pannonhalmára került, a Pannonhalmi Főapátsági Levéltár egyik legféltettebb kincse.

Egyháztörténészek találkozója


Június 15-16-án a nyíregyházi Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán rendezték meg az Egyháztörténészek IX. Országos Találkozóját. A panelbeszélgetések középpontjában a „bemutatható egyháztörténet”, vagyis az emlékhelyek, múzeumok és gyűjtemények szerepe, múzeumpedagógiai jelentősége állt. A beszélgetéseket a résztvevők prezentáció előzték meg. A szerzetesi gyűjteményeket bemutató panel keretében Dénesi Tamás a Pannonhalmi Főapátság Gyűjteményeiről beszélt, illetve az elmúlt két évtized egyháztörténeti témájú kiállításait és azok tapasztalatait foglalta össze.