Négy Árpád-kori oklevél konzerválása

Az idei évben ünnepeljük a pannonhalmi harmadik templom felszentelésének nyolcszázadik évfordulóját. A Bazilika 800 emlékév keretében kiállítással tisztelgünk az építtető Uros apát előtt. A kiállítás előkészületei során konzerváltunk négy olyan oklevelet, amely szerepet kap a tárlaton.

Az első oklevélben István montecassinói apát a nála személyesen megjelenő Uros kérésére átírja III. Ince pápa 1208-as, Szent Benedek monostora számára szóló kiváltságlevelét. (Capsa XXX K. – Nr. 35.) A második oklevél III. Ince pápa 1216-ban kelt oklevele a pannonhalmi apátság és a johanniták közötti somogyi tizedperben. (Capsa XXXVI D. – Nr. 53.) A harmadik, 1221-es dokumentumban II. András király összeírta és megerősítette azokat a birtokokat, amelyeket Uros szerzett. Az oklevélnek ugyanezen a jelzeten közel egykorú másolata is megvan. (Capsa IV B. – Nr. 66.) A negyedik, 1223-as oklevélben II. András korábbi, Pannonhalmát illető királyi adományokat erősített meg. (Capsa XXXI B. – Nr. 73.)

Az oklevelek száraz tisztítás, párakamrában történő lágyítás, lokális lenehezítésekkel történő simítás után savmentes tárolódobozokban kaptak elhelyezést. A munkát az Ars Alba Restaurátor Bt. szentendrei műhelyében Fehrentheil Henriette végezte.