MELTE vándorgyűlés 2021, Pannonhalma

A Magyar Levéltárosok Egyesülete 2021. június 28. és 30. között Pannonhalmán tartotta szokásos évi vándorgyűlését.

A pandémia miatt idén nem vettek részt a tanácskozáson az Egyházi Muzeológusok Egyesületének tagjai, azonban így is több mint hatvanan jöttek el Szent Márton monostorába. A háromnapos rendezvény résztvevői felvezető programként a bakonybéli bencés monostorban találkoztak, ahol Izsák perjel atya vezetésével megtekintették a templomot és a monostortörténeti kiállítást, melyet 2018-ban, az apátság alapításának ezeréves évfordulóján nyitottak meg a nagyközönség előtt, és melynek kialakításban a Pannonhalmi Főapátsági Levéltár és a Pannonhalmi Főapátsági Múzeum munkatársai is aktívan részt vettek. Délután a Pannonhalmi Bencés Gimnázium dísztermében az egyesület éves közgyűlésével folytatódott a rendezvény. A vándorgyűlés második napján levéltárszakmai és történeti előadások hangzottak el. A házgazdák részéről Dejcsics Konrád OSB a főapátság kulturális stratégiáját mutatta be, Dénesi Tamás levéltárigazgató a levéltári alapkutatásoknak a főapátsági termékek fejlesztésében való felhasználásáról tartott előadást, Boros Zoltán levéltáros a Pannonhalmi Főapátsági Levéltár gazdasági levéltárának iratrendezési tapasztalatairól beszélt, míg Tanai Péter muzeumigazgató a rendi levéltár és a múzeum együttműködését mutatta be, különös tekintettel a digitális nyilvántartásokban rejlő lehetőségekre. A nap végén a Pannonhalmi Főapátság pincészetébe látogattak a résztvevők, ahol borkostólásra is lehetőség nyílt. A zárónapon a Főapátsággal ismerkedhettek meg a résztvevők, akik miután végig járták a turisták számára kiépített útvonalat, a könyvár, a levéltár és a múzeum raktáraiba is betekintést nyerhettek. A nap, és ezzel együtt a konferencia az arborétum, a gyógynövénykert és a frissen átadott illatmúzeum megtekintésével zárult. A rendezvény programja itt tekinthető meg: