Jezsuita - Pray - Kódex

A jezsuita rend feloszlatásának 250. és Pray György jezsuita történész születésének 300. évfordulója tiszteletére az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár, az Országos Széchényi Könyvtár, a Történettudományi Intézet és a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya közös szervezésében kétnapos konferenciát tartottak Budapesten.

Szeptember 28-án az Egyetemi Könyvtár nagyolvasójában Pray György életét és munkásságát, valamint a jezsuita rend 18. századi történetét, oktatási tevékenységét és feloszlatását mutatták be az előadók. A konferencia második napján, az Országos Széchényi Könyvtárban a Pray-kódex, a Halotti beszéd, a latin (liturgikus) nyelv és népnyelv témaköreiben hangzottak el szakértői prezentációk. Levéltárunk igazgatója, Dénesi Tamás szeptember 29-én tartott előadást A Pray-kódex a bencés historiográfiában címmel. A szertartáskönyvet ugyanis 1192 és 1195 között a boldvai apátság számára másolták, 1228-ban a Pannonhalma alá tartozó perjelségben, Deákiban használták, így méltán keltette fel a bencés kutatók (Réthei Prikkel Marián, Zalán Menyhért, Kühár Flóris, Radó Polikárp stb.) érdeklődését. A konferencia részletes programja itt olvasható:

CsatolmányMéret
PDF icon pray-konferencia.pdf235.86 KB