Bazilika 800 – Novák Katalin látogatása

A Pannonhalmi Főapátság Szent István korában épült templomát 1137 előtt egy tűzvész következtében fel kellett újítani. A II. Béla és Dávid apát idején történt restaurálást az 1210-es években újabb nagyszabású építkezés követte. Uros apát temploma éppen nyolcszáz éve, 1224-ben készült el és II. András jelenlétében szentelték fel.

A harmadik pannonhalmi templom felszentelésére emlékezve a főapátság jubileumi évet hirdetett, melynek hívószava az ünnep. Az emlékév idén Szent Márton ünnepén vette kezdetét. A szentmise főcelebránsa és szónoka Michael W. Banach érsek, apostoli nuncius volt. A liturgia után a templomban Novák Katalin köztársasági elnök nyitotta meg a Bazilika 800 emlékévet. Ezt követően az elnök asszony részt vett a gimnázium Márton-napi rendezvényein, majd programja a könyvtárban zárult, ahol megtekintette a könyvtár két kódexét és a levéltár két leghíresebb oklevelét, a pannonhalmi és a tihanyi alapítólevelet.

Az ünnepi alkalomról készült részletes beszámoló itt olvasható.